Maďarsko by v dohledné době rádo zažilo pořádání hokejového mistrovství světa. Jednalo by se o jeho vůbec první pořádaný světový šampionát. Pomoci by Maďarsku mohla nová brněnská hala. O pořadatelské slovo se ale hlásí také Slovensko nebo Velká Británie.
Maďarský hokej je bezesporu na vzestupu. Po roční odmlce se opět představí v elitní skupině mistrovství světa 2025. Maďaři rovněž bojovali i o účast na zimních hrách v Itálii. Nyní by rádi zažili své první pořádání setkání nejlepších hokejových zemí světa.
Centrem dění by byla budapešťská Lászla Pappa. Potřeba jsou ale dvě arény. Pomocnou ruku by mohla podat právě Česká republika. V Brně má totiž do dvou let vzniknout nová multifunkční aréna.
Na přátelském utkání brněnské Komety proti Olomouci se tak sešel majitel brněnského klubu Libor Zábranský spolu s prezidentem Českého hokeje Aloisem Hadamczikem a prezidentkou maďarské hokejové federace Zsuzsannou Kolbenheyerovou. A podle prvotních ohlasů to vypadá, že česká strana by s návrhem souhlasila.
„Výborní fanoušci, nová moderní hala a mistrovství světa v dohledné době opět na území Česka, to je perfektní kombinace. Výhodou je i to, že Maďarsko po nás na oplátku spolupořádání v budoucnu neočekává. Přímo v Brně je letiště, poblíž je i to vídeňské, a navíc to mezi těmito městy není daleko ani autem, takže všechno zapadá do sebe,“ vyjmenoval výhody Hadamczik.
„Jakmile se vrátím domů, setkám se s lidmi, kteří v Maďarsku dělají velké sportovní akce. Naše vláda je podobným aktivitám velice otevřená. Nedávno se u nás konaly například šampionáty v plavání či atletice. Rádi bychom nabídli lidem z celého světa možnost přicestovat do Maďarska právě skrze tyto akce. Naše federace tedy udělá vše pro to, abychom pořadatelství získali,“ řekla před cestou z Česka Kolbenheyerová.
Vypadá to tedy, že obě strany by s návrhem společného pořádání souhlasili. Vše ale musí nejdříve vyslechnout a projednat IIHF. Až podle jejího verdiktu může případně maďarská strana svůj sen dále realizovat.
O pořadatelské místečko se navíc uchází více kandidátů, například Velká Británie. Ta hokejový svátek hostila naposledy roku 1937. Pořádáním by chtěla zvednout zájem o hokej v jejich státu.
„Rádi bychom uspořádali akce, které pomohou hokejovému růstu ve Velké Británii a budou inspirovat budoucí generaci. Uvidíme, jestli myšlenka pořadatelství MS 2029 bude životaschopná,“ řekl Henry Staelens z Ice Hockey UK. Britové mají funkčních hal dost, jmenovitě lze zmínit například zázemí v Manchesteru. To se pyšní kapacitou 17 500 diváků. Do karet jim nehraje další velká sportovní událost – fotbalová Premier League, s níž by se hokejový turnaj mohl krýt. Dalším důležitým aspektem je, že oba národy by se v elitní skupině musely za posledních pět let objevit alespoň dvakrát.
Splnění této podmínky by jistě netížilo Slovensko. S pořádáním má zkušenosti, turnaje z let 2011 a 2019 se řadí do škatulky úspěšných. Jenže doba jde dopředu a IIHF vyžaduje po organizátorech velké arény, což může být pro naše sousedy problém. Kupříkladu stadion Ondreje Nepely má kapacitu 10 000 diváků.
„Nemáme zatím jiné arény. V Brně ještě nestojí, takže se o tom zatím nebavíme,“ vyjádřil se k problematice Miroslav Šatan, prezident Slovenského svazu ledního hokeje. Je otázkou, zda by hraniční kapacitu vzala IIHF na milost. Výhodou Slovenska totiž je, že by se akce těšila zaručeně vysoké návštěvnosti.
Vrátí se štafeta hokejového mistrovství do střední Evropy, nebo zavítá do více netradiční destinace?
Autor: František Kalina