Naposledy jsme měli možnost vidět ty nejlepší hokejisty světa v národních dresech na světovém poháru v roce 2016. Devět let poté se konečně dočkáme další podobné akce. Poprvé budeme mít příležitost vidět Connora McDavida a Sidneyho Crosbyho v jednom týmu. Taháků ale bude nespočet. Už za čtyři dny se dozvíme, kteří hokejisté byli vybráni, aby reprezentovali své země na únorovém turnaji čtyř zemí. V dnešním článku se podíváme na Kanadu. Jak by mohla vypadat její nominace?
Brankáři:
Logan Thompson, Jordan Binnington, Adil Hill
Těsně mimo nominaci: Cam Talbot, Marc-André Fleury, Joey Daccord
Post brankáře je jednoznačně papírově nejslabším článkem kanadské sestavy. Dávno pryč jsou doby, kdy si Kanaďané mohli vybírat mezi jmény jako Patrick Roy, Martin Brodeur nebo Curtis Joseph. O žádném ze současných gólmanů se nedá říct, že by měl být jasnou jedničkou na turnaji 4 Nations Face-Off. Proto z mnou vybrané trojice má šanci dostat se brankoviště každý, ale upřednostnil jsem Logana Thompsona, jenž se z nich pyšní nejlepšími statistikami v probíhající sezóně. V dresu Capitals odchytal dvanáct utkání s úspěšností zákroků nad 91 procent. Zbylí dva figurují těsně pod 90 procenty, jenže Binnington i Hill v minulosti dokázali dovést své týmy až k zisku Stanley Cupu a myslím si, že právě tento úspěch jim pozvánku vynese.
Obránci:
Devon Toews, Cale Makar, Josh Morrissey, Evan Bouchard, Shea Theodore, Alex Pietrangelo
7. obránce: MacKenzie Weegar
Těsně mimo nominaci: Noah Dobson, Drew Doughty, Dougie Hamilton
V obraně se jedná o přehlídku ofenzivních beků. Kanada má k dispozici hlavně výrazný počet zadáků s držením hole vpravo. Obecně se preferuje, aby v každém páru byl jeden levák a jeden pravák. Tohle pravidlo jsem dodržel, zohlednil jsem i sehrannost z týmů NHL.
První obranný pár by mohli tvořit Devon Toews s Calem Makarem. Makar je jasným obráncem číslo jedna, takže se k němu víceméně jen hledá ideální partner. Očekávám, že trenéři zohlední jeho souhru s Devonem Toewsem, po jehož boku hraje v Coloradu.
Do druhé formace jsem vybral Joshe Morrisseyho s Evanem Bouchardem. Morrissey je klíčovým bekem aktuálně nejlepšího týmu NHL, Bouchard naopak letos zůstává za očekáváním. Poměrně často chybuje, přesto si myslím, že se na turnaji čtyř zemí ukáže.
Třetí obrannou dvojici tvoří duo z Vegas, Shea Theodore a Alex Pietrangelo, který by přinesl veledůležité zkušenosti. Vyhrál olympijské hry, světový pohár a dva Stanley Cupy.
Jako sedmého obránce bych zvolil MacKenzieho Weegara, který může nabídnout výbornou defenzivní hru.
(foto: espn.com)
Útočníci:
Sam Reinhart, Connor McDavid, Mitch Marner, Brad Marchand, Sidney Crosby, Nathan MacKinnon, Brayden Point, Mark Scheifele, Mark Stone, Brandon Hagel, Nick Suzuki, Travis Konecny
13. útočník: Connor Bedard
Těsně mimo nominaci: Zach Hyman, Matt Barzal, Sam Bennett
Tenhle útok má vše. Ať už bude na ledě kterákoliv ze čtyř formací, brankář soupeře bude muset být neustále v pohotovosti. Kanada má obrovský počet kvalitních centrů, tudíž by někteří museli hrát mimo svou preferovanou pozici.
První útok povede z centru Connor McDavid, nejlepší hokejista současnosti. Už sedmkrát překonal hranici 100 bodů v základní části NHL, letos se po pomalejším rozjezdu dostává zpět do tempa, když bodoval třicetkrát v dvaceti kláních. Před sezónou se jevilo jako samozřejmost, že s ním nastoupí jeho spoluhráč z Edmontonu Zach Hyman. V minulém ročníku byl v součtu základní části a play-off nejlepším střelcem celé NHL, nyní má však na kontě pouze tři góly za dvacet zápasů. Kvůli jeho neformě si myslím, že by se do sestavy vejít nemusel. Na křídla k McDavidovi jsem proto vybral Sama Reinharta a Mitche Marnera. Reinhart se aktuálně nachází na čele tabulky střelců, když vsítil už osmnáct branek za 24 duelů, Marner letos hraje rovněž ve velké formě. Velmi platní jsou oba dva i při bránění.
Druhou útočnou lajnu by mohl vést Sidney Crosby. Dost možná nejlepší hráč své generace nepolevuje ani ve svých sedmatřiceti letech. Pravděpodobně bude kapitánem kanadského výběru. Z levého křídla by mu mohl sekundovat Brad Marchand. Ten zatím neprožívá zrovna ideální vstup do sezóny, na světovém poháru 2016 si ale s Crosbym ve formaci skvěle rozuměl. Na pravé křídlo jsem dosadil Nathana MacKinnona. V tento moment nejproduktivnější Kanaďan (s bilancí 7+29) v NHL sice hraje primárně centra, ale kvůli přetlaku na této pozici by někteří střední útočníci mohli nastupovat mimo svou pozici. MacKinnon je s Crosbym dlouholetý kamarád, navíc by do formace přinesl potřebnou rychlost.
Ve třetím útoku by mohlo hrát trio Brayden Point, Mark Scheifele a Mark Stone. Point je stejně jako MacKinnon centr, ale i on zvládne nastoupit na křídle. Letos má parádní střeleckou fazónu, prosadil se šestnáctkrát v osmnácti střetnutích. Scheifele patří k tahounům vedoucího Winnipegu, Stone je zase kapitánem Vegas. Zkušený forvard vlétl do ročníku 21 body ve třinácti utkáních, potom se však zranil. Pokud ale bude fit, turnaj čtyř zemí by ho neměl minout.
I čtvrtá útočná formace skýtá neuvěřitelný ofenzivní talent, spojený s kvalitní defenzivní hrou. Brandon Hagel září v barvách Tampy Bay a na kontě už má po 22 kolech 27 bodů. Na centra čtvrtého útoku jsem vybral Nicka Suzukiho. Kapitán Montrealu neoplývá takovou produktivitou, ale je velmi poctivý v obraně. Travis Konecny si připsal 29 bodů v 24 zápasech. Vyznačuje se stylem hry, který je pro soupeře velmi nepříjemný a právě tento typ hráče je na krátkodobém turnaji potřebný.
Třináctým útočníkem by mohl být Connor Bedard. Generační talent neprožívá zrovna nejvydařenější období, šlo by ale o cenné zkušenosti, které by Kanada mohla v budoucnu zužitkovat.
Autor: Daniel Beluško