Do zahájení světového šampionátu hráčů do 20 let zbývá už jen pár dnů. Soupisky týmů jsou opět napěchované perspektivními mladíky, kteří se poperou o juniorský trůn. Vybrali jsme pro vás patnáctku hráčů, které se vyplatí sledovat. V seznamu najdeme nejvíce Kanaďanů a Američanů, nechybí ani Čech či Slovák.
15. Carson Rehkopf, Kanada
Pro mnohé neznámý hráč, ovšem způsob, jakým v aktuální sezoně drtí konkurenci v OHL, je fenomenální. Carson Rehkopf v uplynulém ročníku zaznamenal 59 bodů v 68 zápasech, tuto porci bodů letos již skoro dorovnal. V 31 kláních získal 55 bodů (31+24). NHL práva na něj drží Seattle, který ho letos draftoval z 50. pozice.
14. Dalibor Dvorský, Slovensko
Sezona pro něj nezačala dobře. Po draftu, kde na něj ukázal St. Louis z 10. místa, se rozhodl pokračovat v Evropě, v deseti duelech za Oskarshamn však nezaznamenal ani bod. Přesunul se tedy do Kanady do OHL a značně ožil. Z úvodních dvaceti startů má na kontě 34 bodů (18+16). Nyní se chystá na svůj třetí juniorský šampionát.
13. Konsta Helenius, Finsko
Konsta Helenius má sice stále jen sedmnáct let, už druhým rokem ale hraje mezi muži ve Finsku. V minulé sezoně z toho bylo 33 zápasů se ziskem jedenácti bodů, letos má na kontě za 28 utkání již dvacet bodů (8+12). Bude se jednat o jeho první zkušenost s juniorským šampionátem a pokud se předvede v dobrém světle, mohl by ještě zlepšit svou pozici pro nadcházející draft (v predikcích se pohybuje nejčastěji okolo třetího místa).
12. Ryan Leonard, Spojené státy americké
Americký útočník se přesunul z vývojového programu Spojených států (94 bodů v 57 kláních) do NCAA. Za sedmnáct duelů si připsal osmnáct bodů (10+8). Na červnovém draftu si ho vybral Washington z 8. příčky. Na letošním mistrovství světa do 18 let skončil třetí v kanadském bodování a výrazně tak pomohl vybojovat pro USA zlaté medaile.
11. Zeev Buium, Spojené státy americké
Mladého zadáka draft do NHL také teprve čeká. V predikovaných žebříčkách se postupně posouvá vpřed, mohl by být vybrán už v první desítce. Bude velmi zajímavé ho sledovat. V letošní sezoně exceluje v NCAA. Vede tabulku produktivity obránců, ačkoli je druhý nejmladší hráč v soutěži. V dosavadním průběhu si připsal 25 bodů (5+20) v osmnácti zápasech.
(foto: tsn.ca)
10. Gabe Perreault, Spojené státy americké
Výše zmíněný Gabe Perreault zazářil 132 body v 63 střetnutích ve vývojovém programu USA. V létě se přesunul na bostonskou univerzitu do NCAA, kde dosud odehrál sedmnáct zápasů se ziskem 25 bodů (5+20). Draftován byl poměrně překvapivě až ve třetí desítce, když si ho z 23. místa zvolili New York Rangers. Na letošním šampionátu do 18 let zapsal osmnáct bodů v sedmi duelech.
9. Jonathan Lekkerimäki, Švédsko
Na domácím mistrovství se bude chtít předvést forvard Jonathan Lekkerimäki. Stejně jako většina jeho spoluhráčů ze švédského výběru působí mezi muži v SHL. Lekkerimäkimu patří 10. místo mezi střelci v celé lize, s 16 body (10+6) v 24 utkáních je nejproduktivnějším hráčem do 20 let. Pro hráče s výbornou střelou půjde již o třetí juniorský šampionát. Na loňském MS do 18 let dotáhl Seveřany ke zlatu, navíc získal nejvíce bodů ze všech hokejistů, konkrétně patnáct v šesti střetnutích. Na vstupním draftu NHL v roce 2023 si ho vybral Vancouver z 15. místa.
8. Axel Sandin-Pelikka, Švédsko
Jediný obránce v tomto výběru hraje ve švédské nejvyšší lize SHL. Za Skellefteu nastoupil do 25 klání a s devíti přesnými zásahy je suverénně nejgólovějším obráncem soutěže. Nepůjde o jeho první zkušenosti z mistrovství do 20 let, jelikož členem výpravy Švédů byl i loni. Skauty zaujal natolik, že byl vybrán Detroitem ze 17. pozice.
7. Connor Geekie, Kanada
Jedenáctka draftu 2022 Connor Geekie, po němž sáhla Arizona, se doposud na šampionát nepodíval. Půjde tak o jeho první zkušenosti s mezinárodním turnajem. Ve WHL se letos přesunul z Winnipegu do Wenatchee a změna prostředí mu výrazně pomohla. V ročníku 2022/23 zaznamenal 94 bodů v 85 duelech, v tom aktuálním je po 26 utkáních již na 49 bodech (20+29).
6. Matthew Savoie, Kanada
Geekieho spoluhráč z Wenatchee Matthew Savoie bude nejstarším hráčem na mistrovství. Kanadský forvard v právě probíhající sezoně nastoupil ve třech různých soutěžích. Jedenáct zápasů se ziskem 24 bodů (11+13) odehrál ve WHL, do šesti střetnutí s pěti body (2+3) nastoupil v AHL a jeden start si připsal i v NHL za Buffalo. Sabres na něj ukázali na draftu 2022 z celkové 9. pozice.
(foto: tsn.ca)
5. Jiří Kulich, Česko
Jako našeho jediného zástupce tu máme Jiřího Kulicha. Druhý nejlepší střelec posledního mistrovství se chystá již na svůj třetí šampionát. Jeho prozatímní bilanci činí sedmnáct bodů (9+8) za čtrnáct klání. Český forvard loni podával dobré výkony na farmě v Rochesteru (74 zápasů, 57 bodů), letos je však ještě lepší. Zapsal 22 bodů v 23 duelech a s 16 góly vede tabulku střelců AHL. Odměněn byl i premiérou v NHL v dresu Sabres. Buffalo ho draftovalo v roce 2022 z 28. místa.
4. Cutter Gauthier, Spojené státy americké
Cutter Gauthier byl draftován Philadelphií v roce 2022 z 5. pozice. Americký útočník hraje za bostonskou univerzitu v NCAA, kde v úvodních sedmnácti střetnutích získal 23 kanadských bodů (13+10). Ve sbírce má stříbro z MS do 18 let a bronz z juniorského šampionátu. Zúčastnil se dokonce i seniorského mistrovství, v deseti zápasech vstřelil sedm branek a na dvě přihrál.
3. Will Smith, Spojené státy americké
Američané budou hodně spoléhat i na Willa Smitha. V minulé sezoně působil ve vývojovém programu USA, kde v 60 duelech zaznamenal 127 bodů. Na jaře si zahrál na mistrovství světa do 18 let, kde se s dvaceti body stal nejproduktivnějším hráčem. Na draftu 2023 si ho vybralo San Jose z 4. místa. Následně se přesunul za Gauthierem do Bostonu do NCAA. V dosavadním průběhu ročníku si v sedmnácti zápasech připsal 23 bodů (8+15).
2. Matthew Poitras, Kanada
Raketový vzestup prožívá Matthew Poitras. V sezoně 2021/22 v OHL nikterak nevyčníval, byl až 75. nejproduktivnějším hráčem. Další rok, to už byl draftován Bostonem z 54. pozice, svou bodovou produkci výrazně zlepšil a přesáhl hranici sta bodů. Když Bruins potřebovali zaplnit místo na centru po odchodech Krejčího a Bergerona, rozhodli se ukázat právě na Poitrase. Za 27 utkání v NHL získal 13 bodů (5+8). Medvědi ho překvapivě uvolnili pro nadcházející šampionát a kanadský forvard se tak dočká premiéry v reprezentačním dresu.
1. Macklin Celebrini, Kanada
První místo v žebříčku obsadil Macklin Celebrini. Kanadský útočník je největším favoritem na post jedničky příštího draftu. Letos se zúčastnil mistrovství světa hráčů do 18 let, kde získal patnáct bodů v sedmi zápasech. Letos nastupuje v americké soutěži NCAA. Je sice nejmladší hráč v celé lize, má ovšem čtvrtý nejvyšší počet bodů! Za patnáct duelů vstřelil deset gólů a přidal patnáct nahrávek. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se mu povede na mezinárodní juniorské scéně.
Na závěr ještě jmenuji pár hráčů, kteří se mi do seznamu nevešli. Zmínku si zaslouží Kanaďané Tristan Luneau nebo Nate Danielson, Američané Rutger McGroatry čí Jimmy Snuggerud, Češi Eduard Šalé a Adam Jiříček, Slováci Samuel Honzek a Adam Gajan, Švédi Tom Willander a Noah Östlund, Fini Jani Nyman nebo Emil Hemming nebo také Nor Michael Brandsegg-Nygård.
Autor: Daniel Beluško