• Pá. Lis 22nd, 2024

Shrnutí statistik extraligových týmů po odehrané čtvrtině soutěže

Říj 22, 2021

Tipsport extraliga má za sebou již čtvrtinu soutěže a takto si jednotlivé týmy stojí. Obhájce mistrovského titulu a útočník na zlatý hattrick z Třince drží první místo s 31 body o skóre před Pardubicemi. Východočeši po letech trápení teď hrají o vysoké příčky a jsme zvědavi, co ještě předvedou. Na třetí pozici se tyčí největší rival Dynama, královehradecký Mountfield. Následuje Mladá Boleslav a Sparta. Na sedmém místě figurují České Budějovice, které rozehráli soutěž skvěle a ztrácí dva body na šestou Plzeň. Liberec, účastník posledního finále se krčí až na dvanáctém místě se shodným počtem bodů jako Litvínov před ním. Tabulku pak uzavírají Vítkovice s výhodou dvou zápasů, nováček z Kladna jehož výkony jsou jako na houpačce a strádající Zlín, který prohrál posledních osm zápasů a na výhru za tři body stále čeká!

Přesilové hry a jejich využití

Skoro třicetiprocentní využití. To je statistika Třince, jenž vstřelil 16 gólů z 54 možností. Co do počtu gólů, tak o jeden více dala třetí Plzeň, která je ovšem s využitím o necelé 4 procenta níže. Druhé a čtvrté místo obsadili východočeské kluby, kde je na tom lépe Hradec Králové. Za Pardubicemi se nad 20% dostali ještě Sparta a České Budějovice. Zajímavostí je třeba úspěšnost Mladé Boleslavi, která je s využitím na 10. místě, byť má nejlepšího přesilovkového střelce, jímž je Jakub Kotala. Když se podíváme na tabulku od konce, nejhorší využití mají Vítkovice, které jsou dokonce pod deseti procenty se třemi přesilovkovými góly. Před nimi je Liberec a Olomouc.

Oslabení a prosazení se v nich

Když už je tým vylučován, musí umět tuto chybu ubránit. V této disciplíně jsou nejlepší Pardubice. Obdržených sedm gólů z 58 oslabení je řadí na špici tabulky. Hned za nimi se nachází Mladá Boleslav se stejným počtem neubráněných oslabení. Třetí je pak Hradec Králové s více než 85%. Nejhůře je na tom překvapivě Sparta. Nachází se lehce nad 70% s obdrženými sedmnácti góly. Ještě více branek dostalo Kladno, které je hned předposlední. Procentuálně je na tom ale o malinko lépe. Celkově poslední Zlín má paradoxně dobrá oslabení, šesté nejlepší. Obdržených osm branek mu dává ubráněných 82,61%.

Některé týmy se ovšem umí v oslabení i prosadit. Tři branky v nevýhodném počtu hráčů vstřelil Liberec a Karlovy Vary. Naopak se v nevýhodě neprosadili Zlín, Vítkovice a Třinec. Navíc dva hráči se dokázali v oslabení prosadit dvakrát. Tento úspěch si připsal karlovarský Tomáš Vondráček a liberecký Jakub Klepiš.

Počty trestných minut

Nejtrestanější tým je poslední Zlín, který ovšem dokáže tyto chyby ubránit. Ve výsledcích to ale nepomáhá. Sparta má o minutu méně a je pravdou, že zápasy s Pražany jsou hodně vyhrocené. Nejslušnějším týmem je brněnská Kometa, která je jako jediná pod 100 minutami, pouze o dvě více má Olomouc a pak České Budějovice. Například vedoucí Třinec uzavírá s počtem trestných minut první desítku, stejně tak je na tom Hradec Králové.

Pokud nahlédneme do individuální tabulky trestů, tak na jejím vrcholu je zlínský Pavel Kubiš s 58 minutami. První místo drží především díky dvěma trestům do konce utkání. Druhé místo náleží Tomášovi Dvořákovi ze Sparty
s 37 minutami a hned za ním je Petr Koblasa. Hráč Karlových Varů obdržel dohromady 30 minut. Nejtrestanějším hráčem bez trestu do konce utkání je s 22 minutami kladenský Marek Baránek a Robert Říčka z Pardubic.

 

Hity, bodyčeky, tvrdá hra

Nejvíce čistých zákroků mají Rytíři. Dlouhodobě pak tvrdou a čistou hru předvádí Brno, kde je pro své tvrdé zákroky znám Michal Gulaši, který předvedl rovněž nejvíce hitů v celé extralize – 23. Na třetím místě se nachází Vítkovice s celkem 100 hity, kde je největším ranařem Roman Polák – 16. Stejný počet má čtvrtý Třinec, následuje Zlín s Litvínovem. S nejméně hity se na posledním místě drží Olomouc, která je i díky tomu druhým nejméně trestaným týmem. Před Kohouty je Mountfield a překvapivě Sparta, která zřejmě spíše fauluje než „hituje“.

Ne přímo s hity souvisí Radegast index. Za měsíc září si vítězství připsal Jiří Ondrušek u Olomouce. Za říjnový měsíc prozatím v tomto hodnocení vede vítkovický válec Roman Polák. Ten je o dva body před Milanem Gulašim z Brna a pardubickým Janem Kolářem.

Vhazování a úspěšnost

Vyhraná vhazování jsou jedním ze základů úspěchu! V této disciplíně s předstihem vede Liberec, který je těsně pod 58%. O 5,5% se na druhé pozicí drží Olomouc, nad dvaapadesáti procenty je ještě Kladno a Litvínov. Obhájci z Třince jsou až na deváté příčce s necelými 51%. Nejhůře je na tom karlovarská Energie, která je na 37,33%, ta je
o více než 6% za předposledním Zlínem. Co do počtu buly jich má za sebou nejvíce Litvínov, který se postavil celkem k 972 vhazování, v přepočtu to vychází na 70 vhazování v zápase. Naopak nejméně jich absolvovala Olomouc. Je pravdou že má dva zápasy k dobru. Se 14 zápasy jich má pak nejméně Mladá Boleslav. S celkem 820 buly to vychází na 59 vhazování za zápas.

Nejúspěšnějším hráčem na buly, který jich absolvoval alespoň 100 je liberecký Dávid Gríger. Ze 168 pokusů jich vyhrál 105. S úspěšností se drží na 62,50%. Druhé místo v individuální tabulce drží Robert Flick z Vítkovic. Ten byl lepší v 88 vhazování ze 143. Trojici pak uzavírá za Dynamo hrající Adam Musil, ten absolvoval 257, zvítězil ve 157 případech, což odpovídá 61,09%. Na druhém konci tabulky s více než 100 pokusy je hráč ze Zlína – Štěpán Fryšara. Ve 110 pokusech uspěl “jen“ 34x, to jest 30,91% úspěšnosti.

Extraliga započala druhou čtvrtinu soutěže a shrnutí celkových statistik vám znovu přineseme po jejím dohrání. Které další statistiky Vás zajímají v rámci extraligových týmů či jednotlivých hráčů?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *