Kontinentální hokejová liga postoupila už do třetího kola, chcete-li semifinále, vyřazovacích bojů, v ani jednom ze čtyř nejlepších týmů ale nenalezneme české zastoupení. Přitom od ročníku 2010/11, kdy ho český hráč vyhrál poprvé, tato situace nastane teprve podruhé.
Z Gagarinova poháru se už radovalo celkem 9 hráčů a z toho 3 z nich už ho vyhráli 2x. V sezóně 2010/11 získali jako první Češi titul Miroslav Blaťák (který vyhrál v sezóně 2007/08 i předchůdkyni KHL – ruskou Superligu) a Jakub Klepiš s týmem Salavat Julajev Ufa. V následujícím ročníku jí vyhráli Marek Kvapil a Filip Novák, s nimi titul obhájil i Jakub Klepiš, který na tuto sezónu přestoupil do vítězného OHK Dynamo Moskva. I další ročník vyhrálo Gagarinův pohár OHK Dynamo Moskva s Markem Kvapilem, Filipem Novákem, ale už bez Jakuba Klepiše. Místo něj ale na vítězné soupisce visí jméno jiného Čecha – Jakuba Petružálka. V ročníku 2013/14 opanoval soutěž pro všechny české fandy BOHUŽEL Metallurg Magnitogorsk, když porazil ve finále až v sedmém zápase jediného Českého zástupce v historii KHL – Lva Praha. To ale nemuselo mrzet Jana Kováře, který se nacházel právě na soupisce ruského vítěze. V dalším sezóně (už bez Českého Lva) vyhrál pohár silný SKA Petrohrad a s ním známý dlouhodobý reprezentační útočník Roman Červenka. Poté přišel opět triumf Magnitogorsku a s ním si trofej mohli připsat Tomáš Filippi a podruhé i Jan Kovář. Když poté Magnitogorsk na pomyslném trůnu vystřídal Petrohrad, nenacházel se na soupisce jediný z českých zastupitelů. V minulé sezóně triumfovala stejně jako v úplně prvním ročníku KHL Ak Bars Kazaň a do své sbírky si trofej připsal ještě Jiří Sekáč.
V probíhající a pomalu končící sezóně 2018/19 ale titul nezíská žádný z 24 hráčů, kteří do KHL nastoupili do začátku sezóny, ani nikdo další z těch, kteří se připojili v průběhu. Nyní se podíváme na Čechy, kteří to se svými týmy dotáhli nejdále v letošním ročku.
HC Viťaz – Osmifinále – Do osmifinále to s Viťazem Moskevská Oblast dotáhli Vojtěch Mozík s Michalem Řepíkem, který se připojil v průběhu sezóny ze Slovanu Bratislava. Proti vítězi základní části – CSKA Moskva ale prohráli všechny 4 zápasy a v soutěži tak vypadli.
Spartak Moskva – Osmifinále – Robin Hanzl chytl se Spartakem silného soupeře a tím nebyl nikdo jiný, než Petrohrad. Moskevský klub sice Petrohrad potrápil, první dva zápasy série na venkovním ledě dokonce vyhrál a Petrohrad musel otáčet, po šestém zápase ale bylo hotovo.
Ak Bars Kazaň – Osmifinále – Po minuloročním triumfu si Kazaň a Jiří Sekáč s ní určitě neříkali, že zažili povedenou sezónu. Jejich čtvrtfinálovým soupeřem se stal Omsk, a po 4 zápasech bylo jasno.
Metallurg Magnitogorsk – Osmifinále – Magnitogorsk s Michalem Bulířem taky nezažil sezónu podle představ. Třetí místo v konferenci byl sice pěkný výsledek, ale následné vyřazení od Ufy v poměru 2:4 asi čekal málokdo.
Barys Astana – Čtvrtfinále – S Kazachstánskou Astanou zkoušel udělat úspěch brankář Dominik Hrachovina, který se zde přesunul na letošní sezónu z Finska. Stejně jako Salák dělal dvojku, ale taky si připsal hezkých 25 zápasů. Astana vyřadila po sedmi zápasech Nižnij Novgorod, ale pak chytla silný Omsk, který je stále v soutěži o titul a vypadla při skóre 1:4 na zápasy.
Avtomobilist Jekatěrinburg – Čtvrtfinále – Jakub Kovář byl dá se říct stěžejním prvkem úspěchu Avtomobilistu v základní části, kdy Jekatěrinburg ovládl konferenci. Následně tým taky lehce přehrál Traktor Čeljabinsk v poměru čtyři ku nule. Jenže pak přišlo na řadu překvapení z Ufy, která sice byla až šestá v konferenci, ale vyřadila Magnitogorsk a následně i právě Avtomobilist, a to 4:1.
Lokomotiv Jaroslavl – Čtvrtfinále – Jaroslavl už postoupila do čtvrtfinále, a to s gólmanem Alexandrem Salákem, který sice dělal dvojku, ale i tak odchytal hezkých 26 zápasů a s Jakubem Nakládalem na soupisce. Přes Soči ještě tým dokázal projít, osudným se jim ale stal nadupaný Petrohrad, který je společně s CSKA, proti které si zahraje konferenční finále jeden z kandidátů na titul.